výcvikáč.cz - rss feed výcvikáč.cz - facebook
výcvikáč.cz - header

Typy výcvikových pomůcek


Agility houpačka
Obrázek

Houpačka představuje u výcviku psa zcela nový prvek, jelikož pes musí pracovat s rovnováhou, což ze svého běžného denního režimu nezná. Houpačka musí být stabilní a neklouzavá, avšak nesmí na ní být žádné pomocné lišty. Musí být vyvážená tak, aby se nástupní část prkna (rampy) po zhoupnutí samovolně sklápěla zpět. Houpačka se musí dotknout země v intervalu od 2 do 3 s po zatížení jedním kilogramem v polovině délky mezi středem a koncem houpačky.


Agility kruh
Obrázek

Jako dobrým začátečním cvikem nám může velmi pomoci například skoky obručí (cvik z dogdancingu). Pokud pes tento cvik zná, tak vám proskakování kruhem zabere velmi málo času. Pokud ale ne, vezměte si nějakou velkou obruč nebo samotný kruh, který stáhnete úplně na zem. Psa si postavte před kruh a dejte mu povel, aby prolezl obručí/kruhem. Pochvalte ho, jakmile obručí projde a dejte mu odměnu. Postupně můžete kruh zvyšovat. Jako materiál pro výrobu kruhu se doporučuje motocyklová pneumatika nebo pogumovaná textilie. Spodní vnitřní část kruhu musí být z bezpečnostních důvodů vyplněna. Zavěšení kruhu musí být pružné, pevné zavěšení není povoleno. Překážka musí být natolik stabilní, aby ji pes nemohl lehce povalit. Na parkuru musí být proskokový kruh zařazen tak, aby náběh na něj byl v přímém směru.


Agility látkový tunel
Obrázek

Látkový tunel k agility je klasickým elementem pro každý parkur. Pes vběhne do vyztužené části tunelu a musí proběhnout zbývající, nevyztuženou částí. Psi mají takové úkoly rádi a poté, co překonají prvnotní strach, si tuto hru užívají. Vchod je tvořen pevnou částí ve tvaru tunelu. Východ z tunelu je z měkkého materiálu, nejlépe pogumované látky (odolná vůči dešti, vlhku). Nesmí být příliš lehký ani příliš těžký. Tunel musí být pevně fixován, aby se v průběhu závodu neměnil jeho tvar ani pozice.


Agility pevný tunel
Obrázek

Tunel k agility, kterým musí pes proběhnout - s pevným vstupem a výstupem. Tunel musí být z poddajného materiálu umožňujícího vytvořit jeden nebo více oblouků. Tunel musí být pevně fixován, aby se v průběhu závodu neměnil jeho tvar ani pozice.


Amortizér
Obrázek

Tlumící článek, který má eliminovat rázy vzniklé nestejnoměrým zabíráním psů, bržděním nebo najetím na překážky. Zapojuje se mezi centrální šňůru a saně.


Aport
Obrázek

Předmět, který pes přináší na povel psovoda. Pro začátek je vhodné zvolit předmět, který psovi nedělá žádné problémy. Nejsou vhodné kovové a skleněné materiály. Je vhodné používat přírodní materiály - dřevo, bavlna (ponožka s výplní) atd. Nejčastěji se používají dřevěné činky a gumové balónky. U dřevěných činek je důležité, aby byly vyrobeny pokud možno z co nejméně kusů, nejlépe z jednoho kusu. Taková činka se nerozpadne ani při prudkých hodech nebo při velké vlhkosti (déšť, kaluže, rosa). Důležitá je i tvrdost dřeva. Činky ze smrku se brzy otlačí jak od nárazů tak i od zubů psa. Vhodnější je dub, buk (jasan, akát jsou dřeva s kyselou příchutí a psovi by nemuseli chutnat). Činka by neměla být povrchově upravována.


Bažant – mrtvý
Obrázek

Nácvik přinášení pernaté, dohledávky, vlečky


Bažant – živý
Obrázek

Nácvik pole a utvrzení vystavovaní


Běžecký opasek
Obrázek

Pokud chcete se psem chodit, běhat v zápřahu, rozhodně využijete tento opasek. Psa si tak jednoduše upnete k pasu a plně se můžete věnovat radosti z pohybu. Běžecký opasek od Non-stop Dogwear je jedinečný v tom, že opravdu šetří Vaše záda stejně jako typ komfort. Tah je rozložen v oblasti kyčlí psovoda a umožní tak správnou techniku pohybu a hlavně předejdete bolestem beder. Při používání nevhodného opasku se tyto bolesti rozhodně dříve nebo později dostaví. Běžecký opasek je navržen tak, aby Vám při pohybu co nejméně překážel a při tom byl oporou na správných místech. Výrazně méně se pod tímto opaskem zpotíte. Dále je možné nést batoh a opasek se nebude sesmykovat ani ohrnovat.


Časomíra
Obrázek

Časomíra a druh měření času jsou určovány pořadatelem. Při měření času je stejně jako pro pořadí doběhů měřítkem špička nosu psa. Otevření startovacích boxů spouští měření času.


Čtverec plátěný, 3x3 metry
Obrázek

OBZ - psovod je se psem v základní pozici 5 metrů od čtverce (3x3m, rohy jsou označené kužely a spojené páskou). Tady psovod ponechává psa, jde do čtverce, kde naznačí položení předmětu a vrací se ke psovi (neobchází ho). Na pokyn stewarda vysílá psa do čtverce, když je celé tělo psa ve čtverci, velí psovod „Lehni!“. Když pes zaujme tuto pozici je cvik stewardem ukončen. OB1 - psovod je se psem v základní pozici 15 metrů od čtverce (3x3m, rohy jsou označené kužely a spojené páskou), na pokyn stewarda vysílá psovod psa do čtverce. Když je celé tělo psa ve čtverci, velí psovod „Lehni!“. Když pes zaujme tuto pozici, na pokyn steward se psovod zařadí ke psovi (neobchází ho) a na další pokyn stewarda je velen do základní pozice.


Čtyřkolka pro Mushing
Obrázek


Delší a dlouhá vodítka
Obrázek

Délka těchto vodítek bývá od 2.5 - 10 metrů. Používají se na obranu a na stopy. Vodítka na obranu musí být dostatečně pevné kvůli bezpečnosti figuranta. Vodítka dlouhá deset metrů se používají především při stopách. U tzv. stopovaček je dobré pokud je vodítko vyrobeno z materiálu, který se nesukuje. Vhodnější je kulatý průřez vodítka.


Disk Competition standard (Hyperflite)
Obrázek

Váha 100 gramů, průměr 222 mm. Disky Hyperflite jsou menší. Díky kompaktnosti je pro začátečníky jednodušší s tímto diskem manipulovat. Přestože je disk menší, v porovnání s fastbackem je v letu rychlejší. To na jednu stranu umožní delší hod, ale pomalejší psi jej nemusí dostihnout.


Disk Eurablend (Wham-O)
Obrázek

Váha 136 gramů, průměr 240 mm. Eurablend je svým průměrem největší ze všech odolných disků a jelikož váha je shodná s ostatními, působí v ruce jako nejlehčí. Vyrábí se ve více barevných verzích.


Disk Flex fastback (Wham-O)
Obrázek

Tvarově i váhově jde o totožný disk jako Frisbee fastback standard. Pouze materiál je nepatrně měkčí, což může více vyhovovat citlivějším psům. Vyrábí se ve třech barvách – šampaň, broskev a bledě modrá.


Disk Frisbee fastback standard (Wham-O)
Obrázek

Váha 105 gramů, průměr 235 mm. Tento disk je klasický soutěžní disk. Vyrábí se v mnoha barvách a s různými designy. Dokonce lze sehnat disk vyrobený z recyklátu, fosforový disk, a podobně. Frisbee fastback standard je určen především do letních měsíců, pokud teplota klesne na úroveň 5 stupňů Celsia, hrozí prasknutí.


Disk FrostBite disc (Hyperflite)
Obrázek

Váha 100 gramů, průměr 222 mm. I tento disk je tvarově totožný s modelem Competition standard. Je však vyroben ze speciálního materiálu, který neztvrdne ani v mrazivém počasí. V porovnání s modelem Supe Flex fastback, který je rovněž určen do chladu, je FrostBite ještě malinko měkčí, ovšem pevnější než SofFlite.


Disk Hero 235 (Hero)
Obrázek

Váha 105 gramů, průměr 235 mm. Disky Hero jsou na první pohled od disků Wham-O k nerozeznání. Po podrobnějším testování lze poznat, že je každý vyrobený z trošku jiného plastu, ovšem nedá se říci, že by některý byl lepší. Vyrábí se v mnoha různých barvách (oranžová, růžová, fialová, červená, bílá, modrá, žlutá...)


Disk Hero Sonic Xtra 215
Obrázek

Váha 95 gramů, průměr 215 mm. Novinka od firmy Hero - disky Sonic jsou menší a lehčí, než klasické disky, ale větší než mini disky. Jsou tak ideální volnou pro psy, kteří jsou na hranici schopnosti chytat a nosit klasické disky. Nový materiál, požitý pro řadu Xtra zaručuje relativní odolnost.


Disk Hero Xtra 235
Obrázek

Váha 105 gramů, průměr 235 mm. Modely Xtra jsou vyrobeny ze speciálního plastu, který je mnohem odolnější než ten, který se používá u klasických disků, přesto jsou vlastnosti disků téměř stejné.


Disk Jawz (Hyperflite)
Obrázek

Váha 130 gramů, průměr 222 mm. Jawz nebo-li čelisti byl dlouhou dobu jediný odolný disk a v USA se proto těší velké oblibě. Podobně jako Standard competition je ze všech disků nejmenší.


Disk SofFlite disc (Hyperflite)
Obrázek

Váha 100 gramů, průměr 222 mm. Disk stejného tvaru a velikosti, jako Competition standard, ovšem vyrobený ze zcela jiného materiálu, který nemá daleko ke gumě. Tento disk je určen především citlivějším psům, kteří neradi chytají tvrdší disky. Měkkost materiálu je ale drobnou nevýhodou při házení – disk se ohýbá.


Disk SuperHero (Hero)
Obrázek

Váha 136 gramů, průměr 235 mm. Materiálem i vlastnostmi je velmi podobný disku Jawz. Přestože je p 4 gramy lehčí, než Eurablend, působí trošku těžším dojmem. Nicméně jeho letové vlastnosti jsou srovnatelné a měkčí materiál je pro psy příjemný...


Disk SuperStar (Hero)
Obrázek

Váha 130 gramů, průměr 235 mm. Nejlevnější z odolných disků je naprosto skvělý kompromis pro trénink "kousavých" psů. Disk je malinko měkčí, než SuperHero a letovými vlastnostmi se velmi blíží Eurablednu. Pro psy je ale příjemnější než tento disk.


Disk SuperSwirl (Hero)
Obrázek

Váha 130 gramů, průměr 235 mm. Materiálem shodný disk, jako SuperStar - liší se pouze barevným provedením.


Dřevěný aport – Obedience
Obrázek

150g, 250g, 400g


Dummy aport s kožešinou
Obrázek

Nácvik přinášení srstnaté, dohledávky, vlečky


Dummy aport s peřím
Obrázek

Nácvik přinášení pernaté, dohledávky, vlečky


EJS – Elektronický rozhodčí
Obrázek

EJS je nesmírně důležité zařízení, které velmi ulehčuje práci flyballovým rozhodčím a zpřesňuje ji. V Holandsku a Belgii se běžně používá a i my se již můžeme pochlubit jedním takovým unikátem. Před každým startem se na horním semaforu rozsvítí červená, žlutá, další žlutá a v okamžiku, kdy naskočí zelená, je automaticky spouštěno měření času. Je dobré, aby první pes v družstvu protínal startovní čáru v plné rychlosti pokud možno současně se zeleným signálem. Povolen je jeden chybný start v každém běhu. Semafor rozsvítí bílou chybovou kontrolku v horní části dolního semaforu a pro jistotu i zapíská. Při druhém chybném startu už musí pes chybný start opravovat, tj. startovat znovu po všech ostatních psech z družstva. Na mezinárodních závodech tím prakticky připravuje družstvo o možnost uspět. Toto elektronické zařízení současně kontroluje i střídání psů v družstvu (tedy zda pes nevběhl na dráhu předčasně), protože uhlídat je pouhým okem prostě není možné. Pokud dojde k předčasnému vyběhnutí dalšího psa, rozsvítí se světlo pro příslušné družstvo v dolní polovině semaforu. Chybující pes musí běh opravit. EJS v zásadě není pro nácvik flyballu nezbytné, většina družstev cvičí bez něj a setkává se s ním pouze na turnajích.


Flyball - pytlíky na zatížení kovových držáků do haly
Obrázek

Vzhledem k tomu, že prkna v překážkách bývají dost pevná a nezkušení psi se o ně mohou hodně bolestivě udeřit, používá se na horní části překážky pěnový „chránič“.


Flyball – překážka
Obrázek

Skokové překážky speciální konstrukce – 61 cm široké, s bočnicemi vysokými minimálně 61 cm a maximálně 91,5 cm, se základním prknem max. 17,5 cm vysokým (doporučuje se 15 cm + 2,5 cm) a s dalšími vkladatelnými prkny 2,5 cm, 5 cm a 10 cm tak, aby bylo možno dosáhnout výšky překážek až 35 cm. Jako materiál pro výrobu překážek lze použít např. vodovzdornou překližku nebo plast (polypropylen apod.). Aktuální výška skokové překážky při závodě se řídí podle nejmenšího závodícího psa ve družstvu – od kohoutkové výšky tohoto psa se odečte 10 cm a podle toho se sestaví prkna v překážkách, aby se dosáhlo požadované výšky (zaokrouhluje se směrem dolů na nejbližší 2,5 násobek).


Flyball box a míčky
Obrázek

Box odpovídající mezinárodním pravidlům by měl být maximálně 46 cm vysoký, 76 cm hluboký a 61 cm široký, s mechanickým zařízením odpalujícím míček do vzdálenosti minimálně 61 cm směrem vpřed. Přesný plánek s rozměry boxu je z mezinárodních flyballových pravidel. Kromě uvedených rozměrů není předepsán žádný závazný vzhled. Setkat se můžete s několika kategoriemi boxů. Buď jde o tzv. „belgický typ“ s prohnutou přední deskou a dvěma či třemi otvory pro míček, nebo o „americký typ“ s rovnou přední deskou. Všechny tyto boxy se vyznačují tím, že z nich míček po nabití jednou polovinou vyčnívá ven a mechanika má velice krátký krok. Psi míček chytají okamžitě po odpálení. Dáte-li míček do rohu odpalovací desky, pes se při správném výcviku točí už při chytání míčku (tzv. plavecká otočka) a mnohem rychleji se vrací zpět. Většina špičkových družstev používá boxy dvou nebo tříotvorové. Počet otvorů však není pravidly nijak omezen. Mezi starší (dá se řici i zastaralé) typy boxů patří box katapultový, který odpaloval míček obloukem a většina psů si při jeho chytání musela trošku poodstoupit (čímž však ztráceli cenné vteřinky) a box „polského typu“. Ten sice neodpaloval míček obloukem, ale míčky v něm byly uloženy zbytečně hluboko a box měl pouze jeden otvor uprostřed, což psům otočku u boxu nijak neusnadňovalo. Každé družstvo si na závody vozí svůj vlastní box, stejně jako míčky. Nejčastěji se používají tenisáky, pro menší plemena mohou být použity tenisáky menších rozměrů než s jakými se běžně setkáváme.


Houpačka záchranářská
Obrázek

prkno dlouhé 4m, široké asi 30cm, uprostřed je sklopný bod ve výšce asi 0.40 až 0.50 m


Kachna divoká – mrtvá
Obrázek

Nácvik přinášení pernaté, přinášení z vody


Kladina
Obrázek

Náběhové a sestupné rampy mohou být opatřeny malými lištami připevněnými v pravidelných odstupech. Lišty usnadňují nástup na překážku a zabraňují případnému sklouznutí. Na náběhové a sestupové části ramp musí být vyznačena kontaktní zóna. V odstupu od kontaktní zóny nesmí být žádná lišta.


Kladina nízká
Obrázek

Kladina nízká 1 metr, široká 30cm. Dlouhá 5 metrů, náběhová prkna svírají se zemí 30 stupňů.


Kladina vysoká
Obrázek

Kladina 2 metry vysoká, široká 30cm. Dlouhá 5 metrů, náběhové žebříky svírají se zemí 45 stupňů.


Klasické soutěžní disky
Obrázek

Soutěžní disky jsou všechny téměř totožné. Vybočují pouze modely od Hyperflite, které mají o více než 1 centimetr menší průměr, což je při házení i manipulaci s diskem znát. Materiál je u všech disků velmi podobný.


Koloběžka pro Mushing
Obrázek

V mushingu se na koloběžkách jezdí disciplíny Sc1 a Sc2 - Scooter pro jednoho nebo dva psy. Na rozdíl od bikejoringu, kde může závodník vydatně psovi šlapáním na kole pomáhat, je jízda se scooterem více o tažných kvalitách psa. Pohánění koloběžky protahuje rozhodně jiné svaly než kolo a také se z ní lépe vystupuje. Na trhu je velké množství koloběžek, ale ne každá splňuje nároky na jízdu s jedním až dvěma psy. Také cena a kvalita komponent se liší.


Kotva
Obrázek

Plechový hák sloužící k zabrždění saní ve sněhu. Má takovou konstrukci, že při konstantním tahu přímým směrem se zarývá hlouběji. Má-li mít účinek, musí být zabořen v dostatečné vrstvě sněhu. Podle množství psů se používá jedna nebo více kotev.


Kovový aport (3 velikosti)
Obrázek

80g, 120g, 200g


Králík – mrtvý
Obrázek

Nácvik přinášení srstnaté, dohledávky, vlečky


Krátká vodítka
Obrázek

Užívají se především při poslušnosti. Jejich délka nepřesahuje 40 cm.


Krčák
Obrázek

Krčák je krční lanová spojka. Vůdčí psi mají krční spojku připevněnou vzájemně k obojku. Další psi v zápřahu mají krčák na jednom konci připevněný k obojku, na druhém k centrální šňůře.


Křepelka – živá
Obrázek

Nácvik pole a utvrzení vystavovaní


Kužely
Obrázek

Chůze u nohy – OBZ - psovod a pes vycházejí ze základní pozice a opisují oblouk doleva, kolem kuželu, poloměr oblouku cca 4 metry, po uzavření kruhu pokračují přímo, beze změny tempa cca 15 kroků. Odložení za pochodu - OBZ - psovod a pes vycházejí ze základní pozice, směrem ke dvěma kuželům vzdálených od sebe cca 10 metrů. Na pokyn stewarda psovod velí psa do polohy „Lehni!“ v prostoru přibližně ve středu mezi kužely. Psovod pokračuje ke kuželu, který obejde, pak se vrací ke psu, obejde ho a bez změny tempa chůze dává povel „K noze!“ a pokračuje v přímem směru až ke kuželu, kde cvik končí (pes se psovodem nemusí zaujmout základní pozici). Přivolání - OB1 - psovod velí psa do polohy „Lehni“, odchází na vzdálenost cca 25 metrů, kde se na pokyn stewarda zastaví a otočí a na další pokyn přivolává, na úrovni kuželu nebo značky velí psa do meziodložení „Lehni!“ (zvukovým nebo posunkovým povelem), na pokyn stewarda přivolává psa povelem „Ke mně!“ nebo „K noze!“. Aport - OBZ - psovod se psem vykračují ze základní pozice cca 5 metrů před prvním kuželem (kužely jsou dva cca 10 metrů od sebe), na úrovni prvního kužele na pokyn stewarda dá psovi za pochodu cizí činku do tlamy s povelem „Drž!“, pes pokračuje vedle levé nohy psovoda, na úrovni druhého kužele, na pokyn stewarda, psovod psovi činku odebere - za pochodu, příp. může bez povelu zastavit, pes si sedne a psovod činku odebere.


Kynologická houpačka
Obrázek


Liška – mrtvá
Obrázek

Nácvik ohrádky a přinášení lišky,dohledávky, vlečky


Minidisky
Obrázek

Minidisky jsou vhodné především pro malá plemena, případně pro trénink se štěňaty. V nabídce je má Hero (Hero 160 a Hero 120). Číslovka v názvu je současně průměr disku v milimetrech. Jinak se jedná o věrnou zmenšeninu Hero 235. Zmenšené verze lze najít i v nabídce firmy Hyperflite lze najít zmenšené verze všech výše uvedených disků, včetně odolného Jawz, což jistě ocení především majitelé malých teriérů...


Náhubek
Obrázek

Slouží jako ochrana před pokousáním. Náhubek se samozřejmě hodí i jinde něž při výcviku obrany, ale tady se zmíním pouze o použití při kousání. Při obraně se náhubek (košík) používá jako ochrana tak i jako pomůcka. Jako ochrana figuranta slouží při větším počtu psů v blízkosti figuranta, když se figurant věnuje jinému psovodovi než Vám (ne každý psovod je schopen udržet svého vydrážděného psa). Takový psovod zároveň s figurantem hned ocení, že psovi košík nasadili. Jako pomůcka se košík používá při tzv. vytloukačce, kdy pes má záměrně dovoleno do figuranta košíkem narážet. Při těchto aktivitách je potřeba, aby košík něco vydržel. Tudíž zvolte robustnější košík rozhodně z kovu bez ostrých hran. Každé plemeno má jinou stavbu hlavy a proto při nákupu vezměte psa opět sebou. Košík by neměl psa obtěžovat svou zbytečnou váhou či rozměry. Volte tak, aby pes si sám košík nedokázal sejmout z hlavy. Velikost přizpůsobte jeho čenichu a jeho mordě (nejlépe tak, aby pes mohl bez problémů zívat, to totiž kromě jednoho případu otevírá nejvíce čelisti). Kožené a umělohmotné košíky jsou v těchto případech nevhodné. Ale na druhou stranu dostačující pro dodržení vyhlášky o znečišťování veřejných prostor atd.


Návnada – dostihy
Obrázek

Návnada musí splňovat následující požadavky a) Mít schopnost razantně zrychlovat. b) Odpovídat rychle změnám rychlosti. c) Disponovat dostatečnými rezervami výkonu. Kladky nesmějí mít světlou barvu a nesmí se blýskat. Návnada musí být ze světlého, přibližně 40 cm dlouhého zaječího kožichu nebo podobného materiálu. Návnady z látky nebo plastu mohou být použity při deštivém vlhkém počasí


Obedience – přeskoková překážka
Obrázek

Ohraničená překážka z desek 10 cm širokých, která je přibližně 1m široká a nastavitelná do výšky od 10 cm do 100 cm. Na rozdíl od překážky pro agility by neměla mít překážka postranní zábrany.


Obojek
Obrázek

Velice dobrý pomocník při výcviku psa. Psa díky němu můžete usměrňovat, popřípadě i vycukat, když nedělá vše podle Vašich představ. Vyrábí se z různých materiálů jako jsou kov, umělá vlákna, umělá hmota, kůže.


Obojek Safe
Obrázek

Tento jedinečný obojek oranžové barvy je propojen gumičkou. Nikdy se tak nemůže stát, že by se pes uškrtil. V případě, že se o obojek zachytne o překážku, větev či transportní klec, lehce se z něj může vyvléknout. Pokud psa vedete na vodítku, stačí do karabiny chytit obě očka a tato bezpečnostní funkce obojku je vyřazena z provozu. Samozřejmostí jsou u všech produktů značky Non-stop Dogwear kvalitní materiály. Svrchní látka je samozřejmě z RIPSTOPU, který zabraňuje trhání látky. Kvalitní vyplň obojku je z nenasákavého materiálu, takže v případě namočení je obojek velmi rychle suchý a pes ho tak může mít stále na krku, aniž by měl odřené chlupy, a nebo zapařenou kůži pod krkem. Reflexní prvky jsou z 3M reflexní pásky, takže se nemusíte bát, že při prodírání lesem se odřou a ztratí svou funkci. Díky všemu řečenému tento obojek používá spousta pejskařů, kterým není lhostejné bezpečí jejich psa, včetně řady velmi úspěšných závodníků v mushingu, myslivosti i agility. Obojek Safe je jednoduše obojek, který vašeho psa neuškrtí. Šířka obojku je 3,5 cm.


Odměny pro psa
Obrázek

Pochutina nebo oblíbená hračka, která psa potěší. Odměna slouží jako pozitivní motivace pro psa - zejména při začátcích výcviku. Porce pamlsku musí být přiměřená k velikosti psa tak, aby nedocházelo k přežírání. Pes který bude mít plné břicho pamlsků již nebude tak dobře reagovat na další pamlsky. Balónky, kůže, pešky, uzly, klacky, pískací hračky jsou druhou možností jak psa motivovat.


Odolné disky
Obrázek

Odolné disky zažívají v posledních letech velký rozmach. Přece jen ušetří majitelům „kousavých“ psů spoustu peněz. Nicméně jejich velkou nevýhodou je vyšší hmotnost, což způsobuje rychlejší padavost. To je nepříjemné zejména při freestylu, kdy je často žádoucí, aby se disk co nejdéle nadnášel. Ideální jsou ale pro trénink motivace. S odolným diskem se dá s většinou psů přetahovat bez následků na disku. Odolné disky jsou vyrobeny většinou z tvrdších materiálů (nikoliv však křehkých), proto mohou být nepříjemné pro citlivější psy.


Opasek pro Canicross/Dogtrekking
Obrázek


Pešek na obrany měkký
Obrázek

Klínový pešek měkký, jutový, s třemi úchyty pro nácvik perfektních plných a pevných zákusů a také pro nácvik prohozů.


Plastový aport – Obedience
Obrázek

80g – 400g


Plovací vesta
Obrázek

Plovací vesta pro psa •Vysoce kvalitní materiály •Plovoucí prvky na krční části •Bezpečně obepne psa a nedovolí mu převrátit se ve vodě •Reflexní prvky 3M Vyjímečná kvalita a funkce nejen pro zvládnutí všech krizových situací. Jedná se o vyjímečně kvalitní a hlavně funkční plovací vestu, která psa neomezuje v pohybu. Použité materiály jsou převzaté z těch nejmodernějších plovacích vest určených pro použití lidmi. Vesta se zapíná pomocí vyztužených přesek pod hrudníkem a kolem krku. Plovoucí prvky jsou umístěné i v krční části, která v případě nehody udrží psovi hlavu nad vodou. Držadlo na zádech je zesílené tak, aby za něj bylo možné psa spolehlivě vytáhnout. Díky dlouhým plovoucím elementům, které psovi nadnášejí zadní část těla, se v této vestě cítí bezpečně i méně zdatní psí plavci a vydrží tak ve vodě mnohem déle. Tuto vestu využívá k letní přípravě psa řada závodníků ze Skandinávie. Vesta je vybavena vysoce kvalitními reflexními prvky od výrobce 3M. Jsou velmi odolné a i při častém užívání tyto reflexní prvky neztrácejí svoje vlastnosti.


Pohyblivá lávka na sudech
Obrázek

2 stejně velké sudy o průměru asi 40cm, prkno dlouhé 4 m, široké 30cm, tloušťka přiměřená. Lávka se má hýbat, takže je dobré mít zespodu na krajích zarážky od do, mezi kterými je na každém konci sud a po naskočení psa se tím pádem lávka hýbe, dokud se o zarážku nazastaví


Postroj Free motion
Obrázek

Postroj Free-Motion je vhodný pro všechny střední a velké psy na tahání. Ať už se chcete procházet a nebo vrcholově závodit v mushingu. Čím je tento postroj unikátní? V první řadě je to unikátní konstrukce, která veškerý tah psa směřuje podél páteře. Pes má díky tomu zcela volné tělo, bez tlaku na hrudník a bez nepříjemného omezování pohybů, které je ve větší či menší míře společné pro všechny konkurenční postroje. Tento způsob rozložení tahu přináší jednu zásadní výhodu pro čtyřnohé atlety - je pro ně výrazně pohodlnější. A spokojený pes tahá rád a tahá s chutí. Způsob rozložení tahu u postroje Free motion považuje i řada veterinářů za optimální. Free motion proto využívá mnoho fyzioterapeutů jako rehabilitační pomůcku. Free motion je nastavitelný ve všech směrech, díky čemuž padne naprosté většině psů. Na postroj Free motion jsou použité jen vysoce kvalitní materiály ze světa outdoorového sportu prověřené těžkými podmínkami norské přírody. Pokud se podíváte v současné době na výsledky mistrovských závodů v mushingu, zjistíte že stupně vítězů jsou obsazeny závodníky, jejichž psi nosí právě postroj free-motion. Postroj je vybaven vysoce kvalitními reflexními prvky od výrobce 3M. Jsou velmi odolné a i při častém užívání tyto reflexní prvky neztrácejí svoje vlastnosti.


Postroj line - Non-stop Dogwear
Obrázek

•Vyroben z velmi kvalitních materiálů •Lehký •Optimální tvar chomoutu pro minimální omezování pohybu •Reflexní prvky 3M •očko pro spodní vedení na stopě Málokdo ví, že tvar postroje kolem krku má mít tvar chomoutu. Pokud tomu tak není, neplní postroj svou funkci, protože psa kolem krku dře, až škrtí. Postroj Line od Non-stop Dogwear toto základní pravidlo samozřejmě splňuje a navíc je jako vše od Non-stop Dogwear z velmi kvalitních materiálů. Použito je nenasákavé polstrování, pevné popruhy. Samo-brzdná spona zajišťuje, že ani při extrémním tahu se pes nevyvlékne. Tento typ postroje je možné využívat na většinu aktivit se psy všech velikostí. Při flyballu, obranách, stopování, nebo na procházkách poznáte, že postroj Line dopřeje Vašemu psíkovi maximální pohodlí. Specialitou je pak varianta Dachs pro psy s dlouhým tělem a kratšíma nožičkama.


Postroj pro Mushing/Canicross/Dogtrekking
Obrázek

Sešitá konstrukce z plochých tkalounů. Rozlišuje se postroj na krátké a dlouhé tratě. Vyrábí se několik velikostí. Na místech dotýkajících se psího těla je polstrování. Na konci postroje je očko, ke kterému se připevňuje karabinou tažná šňůra.


Postroje pro obranu (těžké postroje)
Obrázek

Nahrazují obojky při obranně psovoda. Jde o to, že celková síla, kterou vyvíjí pes tahem (když je na vodítku) je rozložena na větší plochu postroje, kde pes zabírá hlavně hrudníkem. Tím pádem se pes může více soustředit na zákus a na figuranta. Za postroj se dá pes pohodlně přidržovat u nohy. Postroje se vyrábí z různých materiálů např. kůže, umělá vlákna. Zapínání postroje by mělo být robustní a takové, aby nezranilo psa. Často se používá klasická přezka jako u pásku kalhot. Umělohmotné přezky jsou nevhodné kvůli své nízké pevnosti. Pokud doma máte nějaké 40-ti a více kilové štěňátko tak postroj zvolte rozhodně z kůže se silnými kovovými prvky. Pro menší plemena stačí i postroje z umělých vláken. Vždy hleďte i na bezpečnost figuranta při obraně. Za prasklý postroj Vás žádný figurant nepochválí. Při koupi postroje psa vezměte rozhodně sebou, aby jste mohli postroj ihned v prodejně vyzkoušet. Nesmí psa nikde táhnout ani samovolně sklouzávat. Většinou aspoň ramenní pásy jsou nastavitelné na velikost psa, a tak vybírejte ten, který Vašemu psovi bude tak na prostřední dírce (můžete povolovat i utahovat). Existují i univerzální postroje jak na stopu tak na obranu. Ale většinou jako všechno univerzální je univerzálně na nic. Proto radši investujte do slušného postroje na obranu a na stopě můžete používat jiný nebo vlastnoručně vyrobený za pár korun. POSTROJ JE ABSOLUTNĚ NEVHODNÝ PRO VÝCVIK POSLUŠNOSTI. Samozřejmě postroj při obraně používat vůbec nemusíte. Dá se použít i klasický obojek. Ale do začátku výcviku je postroj velmi vhodný. Poznámka: některým psům se nemusí první nasazení postroje vůbec líbit, proto v takových případech postupujte pomalu jako při nasazování obojku (ve štěněčím věku).


Předměty na stopu
Obrázek

Předměty, které pes na stopě označuje jako Vaše věci, které jste ztratili (u vlastních stop). Pes má předměty aportovat či označovat. V praxi můžete použít cokoli. Předměty je nutné předem napachovat. Pokud pes necítí Váš pach z předmětu tak ho nemá ani označit. Je dobré začínat s předměty, které dobře pohlcují pach jako je filc, kousky koberců, bavlněná ponožka atd. V zkušebních řádech jsou předepsány velikosti těchto předmětů a určitý vzhled. Vzhled a velikost je předepsán proto, aby se vyloučilo optické hledání psem. Velká červená madrace uprostřed pole nebude dělat psovi problémy. Zvlášť nalezne-li ji tam i příště a příště. Proto volte předměty do velikosti 10 x 5 x 1 cm se savých materiálů přírodních barev (více uvádí NZŘ). Nejjednodušší je předměty nastříhat ze starého koberce. Nestříhejte jen obdélníky 10 x 5 cm (předepisuje NZŘ), ale i jiné tvary a velikosti tzn. menší i větší. Pes se tak naučí, že má označovat podle pachu a ne podle tvaru. Předměty jsou na zkouškách kontrolovány rozhodčím. Co vše se dá využít (pro pokročilé): dřevo, umělohmotné lahve, kov , klíče, umělá hmota, peněženka (raději bez peněz a dokladů), části oděvu, propisovací tužka, mobilní telefon atd.


Překážka - skok daleký
Obrázek

Je sestavena ze tří až pěti prvků, které jsou od sebe stejnoměrně vzdáleny, které jsou mírně skosené; prvky musí být lehce shoditelné. Všechny čtyři rohy kompletní překážky jsou označeny tyčemi, bez ostrých hran. Vzdálenost tyčí od překážky musí být co nejmenší. Na parkuru musí být skok daleký zařazen tak, aby náběh na něj byl v přímém směru.


Překážka kynologická s roletou
Obrázek

Nastavitelná, šířka 1,5 metru.


Překážka proutěná nastavitelná
Obrázek

Výšky 50, 80, 100cm. Šířka 1,5 m.


Přepínací vodítko nebo delší pevné vodítko
Obrázek

Vodítko, které používáte při obraně by mělo být dostatečně pevné a do ruky příjemné. U tohoto vodítka (pokud ho budete používat pouze pro obranu) můžete zvolit velice robustní karabinu. To, že psa něco tíží u krku si při obraně většinou nestihne všimnout. Přepínací vodítko má na každé straně karabinu a několik kroužků podél vodítka. Takto můžete vodítko zkracovat či prodlužovat přepínáním karabiny z jednoho kroužku na druhý přičemž druhá karabina je samozřejmě připnuta k obojku. Délky těchto vodítek jsou v rozmezí 3-5 metrů.


Reflexní lovecká vesta
Obrázek

•Kapsička pro identifikační údaje •Výborně sedí a nepřetáčí se •Vyrobena z kvalitních materiálů: •RipStop + Streč •Reflexní prvky 3M •Výborně viditelná za všech podmínek Vesta byla vyvíjena pro lovecké psy do terénu, kde je potřeby psy zvýraznit. Vesta psům výborně sedí, do kapsičky je možné zadat údaje o psovi a kvalitní reflexní prvky zajistí výbornou viditelnost psa. Svrchní vrstva vesty je z RipStopu, velmi odolného materiálu, který zajišťuje nepromokavost, ale současně odvětrá. Strečový materiál je použit všude tam, kde by pevný ripstop bránil ve volnosti pohybu. Zapínání je na zip, který je na zádech. S Non-stop Reflexní vestou se nemusíte bát, že svého psa neuvidíte!


Ringový oblek
Obrázek

Mondioring zahrnuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Je charakteristický tím, že figuranti při obranách nemají rukáv, ale ringový oblek, takže pes může kousat téměř na celé tělo. Pes závodí bez obojku a řadu cviků provádí vzdálený od psovoda. Důraz je kladen na dokonalou ovladatelnost, vyrovnanost psa a souhru s psovodem. Více zde: http://www.mondioring.cz/o-mondioringu/


Rozdvojka - Non-stop Dogwear
Obrázek

•Pevný kvalitní materiál ​•Vysoce odolná přezka Rozdvojka se pomocí textilních smyček připevní k vodítku s amortizérem, což vám umožní zapřahat dva psy. Doporučujeme rozdvojku používat na vodítka s amortizérem o délce 3m. U vodítek s amortizérem o délce 2m, která jsou určena hlavně pro canicross je použití rozdvojky možné, ale vzdálenost psů od psovoda není stejná. Tím by mohlo docházet k nerovnoměrnému rozložení tahu u psů.


Rukáv - pravý s padovým návlekem
Obrázek

Rukáv pro dospělé psy se středně tuhým klínem a výměnným návlekem.


Rukáv bez kostry
Obrázek

Měkký rukáv bez kostry a bez chrániče ramene určený pro mladé psy.


Sada dřívek k identifikaci
Obrázek

OBZ - psovod dostane na začátku cviku předmět (2x2x10cm), který označí a ponechá si u sebe. Poté tento předmět vrátí stewardovi, zaujme základní pozici. Steward položí předmět ve vzdálenosti cca 5 metrů od psovoda, cca 30-40 cm napravo nebo nalevo od hromádky pěti stejných předmětů. Steward se nesmí dotýkat předmětů rukou. Špalíky krom psovodova musí být pachově neutrální. Na pokyn stewarda psovod vyšle psa pro předmět. Pes musí korektně aportovat psovodův předmět, při odevzdávaní předmětu nemusí pes sedět. OB1 - psovod dostane na začátku cviku předmět (2x2x10cm), který označí a ponechá si u sebe. Poté tento předmět vrátí stewardovi, zaujme základní pozici. Steward požádá psovoda, aby se otočil čelem vzad, pes se může, ale nemusí koukat. Steward položí psovodův předmět do vzdálenosti cca 5 metrů od psovoda do řady dalších 3 pachově neutrálních identických předmětů. Potom dostává psovod pokyn k otočení a k vyslaní psa pro předmět. Pes musí korektně aportovat psovodův předmět, na vypracovaní má přibližně 1 minutu.


Saně pro Mushing
Obrázek

Oblouk saní je přední část saní. Je tvořena z ohýbaného dřeva nebo pružného silonového profilu. Účelem oblouku je ztlumit nebo odvrátit eventuální náraz saní do překážky. Vak saní je vytoben z nepropustné tkaniny šitý útvar podle tvaru saní. Slouží k uložení přepravovaných věcí a při závodech psů. Pro závody musí splňovat určitá kritéria. Vak překrývá odklopitelné víko s kapsou. Věž saní je konstrukce saní, za níž stojí a které se drží musher. Ke stojinám věže jsou uchyceny brzdy. Rohožka je plát z vroubkované gumy nebo plechu připevněný mezi stojiny věře. Slouží k brzdění saní. K většímu brzdnému efektu se na něj ještě připevňují řetízky. Brzdí se tak, že se musher na rohožku postaví. Rohožka má vůči podkladu velké tření a současně se před rohožkou hromadí sníh, který brzdný efekt násobí. Rámová brzda je mohutný ocelový sklopný rám připevněný ke stojinám věže. Na něm jsou připevněny výměnné hroty. Při sešlápnutí rámu se hroty zaboří do sněhu a tím brzdí saně.


Sedák pro Canicross/Dogtrekking
Obrázek

Horolezecký sedací úvaz. Používá se v mushingu k připoutání psa k tělu. Tah psa se rozloží a pohyb za psem je jednodušší.


Skok daleký pro záchranáře
Obrázek

do dálky 1 a půl metru, šířka překážky 1m, výška asi 30cm, např. nějaká konstrukce, na které jsou tam prohlubně na tyčky


Skoková překážka
Obrázek

Překážky mohou mít plochu úplně nebo částečně vyplněnou např. reklamní tabulí, proutěnkou nebo více laťkami. Všechny překážky musí mít nahoře shazovací laťku, která spadne, když se jí pes dotkne. Laťka by měla být barevně zvýrazněna. Kovové nebo umělohmotné laťky se nedoporučují. Postranice u skokových překážek by měly být udělány tak, aby nemohly být zaměněny za skutečný skok.


Slalom ze dvou kusů
Obrázek

Tyče jsou pevně umístěné v rovné neměnné řadě. Musí být zachován stejný rozestup mezi tyčemi po celé délce slalomu. Slalom musí být pevně fixován, aby se v průběhu závodu neměnila jeho pozice.


Sledy
Obrázek

Soustava šňůr, lajny vymezující psům jejich pozici v zápřahu. Středem spřežení vede centrální šňůra, která je na jednom konci zapojena za tažné šňůry vůdčích psů, na druhém konci k amortizéru rázů. Každý pes, kromě vůdčích, je k centrální šňůře připojen krční spojkou, krčákem a tažnou šňůrou.


Speciální tunel pro záchranáře
Obrázek

délka 6m


Sportovní překážka 1 m vysoká
Obrázek

Šířka 1,5 metru, výška 1 metr.


Stakeout
Obrázek

Stakeout je vyroben z řetězu nebo lanka. Slouží k vyvázání psů na cestách. Mezi dva pevné předměty (stromy nebo zaražené kolíky) je natažen středový řetěz. Na něm jsou krátké odbočky, ke kterým jsou uvázáni psi. Na řetězu jsou otočné obrtlíky, zabraňující zasmyčkování řetězu. Psi mají možnost pohybu, a přitom k sobě vzájemně nemohou.


Startovací boxy
Obrázek

Minimální rozměry startovacích boxů jsou tyto: a) Délka 110 cm, výška 84 cm, šířka 28 cm. b) Prostory mezi jednotlivými boxy musí mít nejméně 10 cm. c) Vnitřní stěny musí být hladké a bez ostrých rohů. d) Podlaha musí být hrubá a na stejné úrovni jako tráva nebo písčitá dráha. e) Přední dveře nesmějí odrážet světlo, musí umožnit psovi jasný výhled na návnadu a musí být postaveny tak, aby znemožnily jakékoliv zranění psů


Stopovací postroje
Obrázek

Slouží k vedení psa na stopě. Postroj není nezbytně nutný. Používá se většinou, když se pes zamotává do vodítka. Postroje se vyrábí z různých materiálů (kůže, popruh). Doporučuji používat postroje z lehkých materiálů jako jsou popruhy z umělých vláken. Stopovací postroj by neměl být vyroben z materiálů, které dobře pohlcují pachy. U cizích starších stop psa může ovlivňovat pach pocházející právě z Vašeho postroje (který je dostatečně nasáklý Vaším pachem). Není to sice moc pravděpodobné, ale co kdyby. Postrojů je několik druhů: Postroj veden spodem. Stopovací vodítko se připíná pod břichem psa. Postroj veden vrchem. Stopovací vodítko se připíná na zádi psa. Dále můžete použít postroj, který je odvozen od postroje pro tažné psy. Tento postroj (když ho dobře ušijete - prodávat jsem ho neviděl) velice dobře sedí psovi na těle. I připínání vodítka, které je opravdu až na zádi psa se mi zdá jako nejvýhodnější. Tímto postrojem určitě omezíte zamotávání psa do stopovacího vodítka. Robustnost zapínacích prvků zvolte podle toho zda pes na stopě postupuje klidně či má tendence odtáhnout Vás na druhou stranu pole či louky za každou cenu. Pro klidného psa stačí suchý zip či umělohmotné karabiny a pro tahouna raději kovové přezky nebo háčky. Postroj by samozřejmě neměl psa obtěžovat při práci na stopě. Proto, pokud jste s postrojem nikdy nestopovali, tak nejdříve zkuste postroj psovi nasadit jen tak a na žádnou stopu nejděte. Až podle toho zda ho postroj bude obtěžovat či nikoli se rozhodněte, zda na stopu s postrojem či ne. Postroj je i dobrý na to, aby jste psovi oznámili co právě hodláte dělat. To znamená, že pravě chcete jít na stopu. Většina psů (které to baví) to pozná již dávno předtím (třeba tím, že jdete našlápnout stopu) než vůbec stačíte postroj vytáhnout, ale zase malá pomoc psovi při výcviku je lepší než žádná. Uvědomte si, že žádný postroj Vám nenaučí stopovat psa, to musíte odedřít sami se svým psem, ale o tom až v příštích článcích.


Stopovací vodítko
Obrázek

Nepovinná pomůcka při stopování. Vodítko je bezpodmínečně dlouhé 10 metrů (při nácviku nemusíte chodit na celou jeho délku). Různé materiály jako kůže (kulatá, 1), popruh, umělá vlákna. Můžete použít také prádelní šňůru, ale ta má neuvěřitelné schopnosti co se týče zamotávání do sebe i do psovoda a psa. Tudíž doporučuji nějaké materiály, které když volně hodíte na hromádku a potom chytnete za jeden konec a zatáhnete, tak se na něm neudělá 60 uzlů. Pro experty bych mohl dodat, že plochá vodítka se při větším větru značně roztřepají a tím ruší v práci psa. Proto je vhodnější kulatý průřez vodítka.


Stopovací značka
Obrázek

Slouží jako navigační a výchozí bod při stopách. Jako značku můžete zvolit cokoli co najdete v přírodě, nebo můžete na stopu brát značku z domova. Jako značku zvolte předmět, který v nepřehledném terénu jen těžce přehlédnete.


Středně dlouhá vodítka
Obrázek

Vodítka dlouhá přibližně 120 cm. Slouží nejčastěji při výcviku poslušnosti. Vodítko je dostatečně dlouhé na usměrňování psa, ale přitom nepřekáží při obratech a manipulaci se psem. Délku vodítka je nejvhodnější zvolit podle výšky psa a psovoda. Postavte psa k levé noze, připněte mu vodítko a druhý konec uchopte do pravé ruky. Vodítko by mělo být mírně prověšené. Toto vodítko můžete pohodlně zavěsit na rameno z leva do práva (dle NZŘ), když právě nemáte upoutaného psa.


Stůl
Obrázek

Čtvercová plocha. Strany stolu jsou označeny A, B, C, D. Stůl musí být stabilní, zajištěn proti překlopení a musí mít neklouzavý povrch. U her může být stůl použit jako start/cíl, ale v tomto případě se nepočítá jako překážka.


Super Flex fastback (Wham-O)
Obrázek

Tvarově i váhově jde opět o totožný disk jako Frisbee fastback standard. Materiál je ještě měkčí, než u modelu Flex a díky tomu je možné s diskem hrát i v chladnějším počasí. Vyrábí se pouze v jedné barvě – šampaň


Šikmá stěna - bariéra
Obrázek

Výška 180 cm, šířka 150 cm, délka boční stěny 190 cm, výstupní lišty 24x48 cm vzdálené od sebe 50 cm. (povrch musí být pro psa měkký, polepený např. kobercem nebo gumou)


Šikmá stěna A
Obrázek

Na rampách jsou v pravidelných vzdálenostech připevněné lišty usnadňující výstup a zabraňující sklouznutí. Vrchol šikmé stěny nesmí být pro psa nebezpečný. Šikmá stěna musí být stabilní.


Tažná šňůra
Obrázek

Šňůra, která je připevněna na jednom konci k postroji psa, na druhé straně k centrální šňůře.


Třídílný aport
Obrázek

Třídílný aport je výborný pro nácvik nošení zvěře ve správné poloze. Díky 3-dílnému provedení se pes učí brát aport uprostřed a tak je možno ihned odstranit vady při nesprávném držení aportu.


Tříkolka pro Mushing
Obrázek


Tunel pro záchranáře
Obrázek

délka 3m, otvor asi 0.50 m v průměru


Vábící prostředek
Obrázek

Musí být možno tažení zajíce podstatně zrychlit a nečekaně zastavit. Musí být možnost regulovat rychlost a musí se disponovat dostatečnými rezervami. Kladky nesmějí mít světlé barvy a nesmějí se třpytit. Šňůra musí být vedena tak, aby psi nemuseli nataženou šňůru překračovat. Vábící prostředek musí být ze světlého náhradního materiálu, přibližně velikosti zajíce. Odchylky musí být povoleny rozhodčím coursingu. Vždy musí být také k dispozici pravá kožešina. Musí být k dispozici náhradní technické vybavení. Odpovědnost nese vedoucí coursingu.


Vodítka
Obrázek

Slouží k usměrňování, k zamezení odběhnutí psa. Existují různé druhy vodítek z různých materiálů, různé délky. Vodítka se používají při poslušnosti, obraně i stopě. Vodítka se vyrábějí z různých materiálů (přírodní tkaniny, syntetické tkaniny, kov, kůže). Vodítko nesmí mít ostré hrany a nemělo by být vyrobeno z materiálu, který může spálit kůži na rukou.


Vodítko s amortizérem Non-stop Dogwear
Obrázek

Kvalitní vodítko s amortizérem neboli odpružené vodítko je pro pohodlí psa i psovoda při tahání velmi zásadní. Pokud se používá jako odpružení gumolano, lidově řečeno gumicku, dochází při tahu trhání. Toto trhání je nejen velmi nepohodlné, ale při nepravidelném tahu psa může vést k rychlejší únavě a nerovnoměrnému zatěžování. Efekt přenosu tahu ze psa na psovoda je u klasického "gumového" vodítka opravdu nízký. Proto pro vodítko s amortizérem značky Non-stop Dogwear používáme speciální širokou gumu, která velmi plynule reaguje na všechny výkyvy pohybu. Tato široká guma je po celé délce vodítka. Její celková délka umožňuje snížit její tuhost a tím zvýšit plynulost tahu. Velmi zjednodušeně řečeno. Vodítko je díky nízké tuhosti gumy neustále v tahu, tím snadno pohlcuje nečekané výpady psa, a díky velké délce gumy nehrozí natažení vodítka na maximum. Značka Non-stop Dogwear velmi dbá na bezpečnost psů a proto nenaleznete kovovou karabinu na místě úchytu vodítka za opasek. Nebezpečí karabiny na tomto místě hrozí v případě nečekaného prasknutí karabiny. Karabina je následně zpětným tahem vodítka vymrštěna směrem ke psovi a může tak dojít k nepříjemnému zranění. Vodítka značky Non-stop Dogwear jsou k opaskům vázána buď na finský hák nebo obyčejnou "liščí smyčkou" tím je eliminováno riziko vzniku úrazu. Díky tomuto vodítku bude pohyb pro Vás i Vašeho psa mnohem příjemnější!


Vodorovný žebřík
Obrázek

dřevěný žebřík na dvou asi 0.50 m vysokých podpěrách, délka 4m, šířka asi 0.5 m, vzdálenost příček asi 0.30m, šířka příček asi 5cm, s náběhovým prknem


Weight pulling postroj
Obrázek


Záchranářský stůl
Obrázek

stolky vysoké asi 60cm


Zajíc – mrtvý
Obrázek

Nácvik přinášení srstnaté, dohledávky, vlečky


Zástěna malá
Obrázek


Zástěna velká
Obrázek


Zeď / Viadukt
Obrázek

Viadukt - má ve spodní části jeden nebo dva otvory-tunely. Na vrcholu zdi/viaduktu jsou lehce shoditelné segmenty půlkruhového tvaru, které nejsou pro psa při skoku nebezpečné.


O webu | Kontakt