výcvikáč.cz - rss feed výcvikáč.cz - facebook
výcvikáč.cz - header

Jak psa naučit chodit na vodítku?

Obrázek

Krok 1: S výcvikem chůze na vodítku můžeme začít hned, jak si štěně přineseme domů. Prvním krokem je zvyknout štěně na obojek – obojek nasazujeme nenápadně během krmení, nebo v rámci hry (pozornost štěněte je odvedená jinam). Štěně se bude snažit obojek si sundat. V té chvíli mu ho nesmíme odejmout – počkáme, až se uklidní a přestane obojek řešit.

Krok 2: Jakmile si štěně zvykne na obojek, je čas připnout vodítko. Cíl je podobný – štěně si má na vodítko zvyknout a zjistit, že není čeho se bát. Připneme štěněti vodítko, necháme ho novou věc a situaci prozkoumat a také ho necháme tahat vodítko za sebou po bytě. Štěně za chvíli zapomene, že ho má.

Krok 3: Poté, co si štěně na vodítko zvykne, je čas uchopit druhý konec vodítka. První taková lekce musí být krátká a zábavná. Když je štěně malé, rádo nás následuje všude – toho se dá velice dobře využít pro výcvik chůze na vodítku. Jakmile začne štěně tahat a napínat vodítko – okamžitě povolíme nebo přestaneme s lekcí. Nikdy štěně netaháme vodítkem zpět k sobě – tím bychom ho v podstatě učili tahat. Zkusíme jen štěně zavolat k sobě, a když přijde, odměníme ho. Jinak lekci ukončíme.

Štěně se později musí naučit, že jakmile začne na vodítku tahat, nikam se nedostane. Pokud štěně tahá – vždy zastavíme a voláme ho k sobě. Chůze probíhá jen s povoleným – nenapnutým vodítkem.

Autor: výcvikáč .cz (15.01.2016)

O webu | Kontakt