Každé štěně potřebuje socializaci

Prvních 16 týdnů v životě štěněte zásadně určuje budoucí „osobnost” psa. Temperament, charakter a chování psa se vyvíjí právě v této době.
Zkušenosti získané během prvních čtyř měsíců zásadně ovlivní vztah psa k jeho rodině, cizím lidem, ostatním psům a zvířatům a také k okolí, ve kterém pes žije. Toto období má na budoucí chování psa větší vliv, než rasa.
Je to také období kdy se pokládají základní kameny nejdůležitějšího vztahu – pán a jeho pes.
Je jen na nás – majitelích – jak těchto prvních 16 týdnů využijeme.
Se socializací začínáme ihned po té, co si štěně přineseme domů. V první řadě je třeba se vyhnout všem situacím, které by štěně děsily. Jakýkoli velký strach nebo úlek může na štěněti zanechat stopy.
Je dobré na štěně mluvit, hladit ho a chovat. Ostatní členy rodiny, přátele a kamarády necháme dělat to stejné. Je velmi důležité, aby se štěně setkalo s co nejvíce lidmi do svého 12tého týdne života. Můžeme také navštěvovat přátele, co mají psa nebo kočku (očkované a zdravé).
S výcvikem poslušnosti začínáme v podstatě ihned - základními příkazy jako je sedni, lehni, zůstaň a ke mně.
Doma poskytujeme svému štěňátku co nejvíce vstupů – vysávání, televize, pračka, hlučné děti, každodenní ruch v domácnosti. Štěně si tak zvykne na svůj nový domov se vším všudy. Náš byt nebo dům necháme štěně prozkoumávat.
Seznamujeme štěně s vodou formou sprchy, vezmeme ho na výlet autem, lodí, výtahem,…
Koupíme štěněti nějaké hračky a hrajeme s ním různé hry (například hledej hračku, pamlsek, atd.).
Jakmile jsou dokončena všechna očkování, začínáme chodit ven a potkávat cizí štěňata, psi, lidi.
Autor: výcvikáč .cz (07.01.2016)